Nor Svendsen vyhrál šampionát MS v biatlonu

NOVÉ MĚSTO MORAVE. Mistrem světa v rychlostních závodech mužů na 10 km na Biatlonový šampionátu v Novém Městě na Moravě se stal Nor Svendsen. O 8,1 s za ním zaostal obhájce titulu z loňského šampionátu v německém Ruhpoldingu a vedoucí muž celkové klasifikace ve Světovém poháru Francouz Martin Fourcade, bronz patřil Jakovovi Fakovi v dresu Slovinska.

Pro Svendsen to byl již devátý triumf na mistrovství světa a v historickém žebříčku medailistů se dostal na 5.místo se stejnou bilancí jako legendární Frank Ullrich z bývalé Německé demokratické republiky (9-4-1).

Dvaatřicetiletý rodák z Trondheimu byl běžecké nejrychlejší, na cestě za zlatem ho nezastavila ani chyba na střelecké položce vestoje, kde jeho druhý výstřel šel mimo terč a on musel absolvovat trestný 150 m dlouhý okruh. V rychlostních závodech je to jeho první titul. Jelikož výsledky z MS se počítají i do celkové klasifikace Světového poháru, bylo to jeho jubilejní 30. prvenství v závodech tohoto rangu v kariéře.

Martin Fourcade stejně jako Svendsen musel jít po střelbě ve stoje na trestný okruh. Dokonce dokončení dokončení nebylo dost, aby ho bránilo se zlatou. Získal svůj devátý kov na MS čtvrtý stříbrný (4-4-1).Treti Jakov Fak s jednorázovou střeleckou bilancí byl 11,2 sekundy za sebou. Ze světového šampionátu to bylo pro 25-letého rodáka z chorvatské Rijeky čtvrté pódiové umístění (1-2-1).

Famózní výkon převedl i 39-letý osmnáctinásobný mistr světa a šestinásobný olympijský vítěz Nor Ole Einar Björndalen, který obsadil 4. místo. Strávil osmi sekundy ve své 39. medaile na mistrovství světa.

Čtyři lidé Slováků se téměř ztratili v rekordním 136stupňovém startu. Matej Kazár sice skvěle běžel, byl osmým nejrychlejším běžcem, ale se čtyřmi trestnými okruhy nemohl na dobrý výsledek ani pomýšlet. Finále 30.Místo je stále velmi lichotivý výsledek.

Pavol Hurajt se obává o celou sezónu a závod není výjimkou. S jediným chybným výstřelem udělal padesátá elita ve výsledkové tabulce. Miroslav Matiaško, který se v závodě umístil na 59. místě, se také kvalifikoval na nedělní stíhací závod. Martin Otčenáš dokonce nezvládl závod. S pěti penaltami dosáhl 92. místa. Výsledky

1. Emil Hegle Svendsen (NOR) 23: 25,1 min (1 penaltový kroužek),