Po 10 dnech TdF mimo hry dvacet jezdců: Krev a křik

Porrentruy – Prvních 10 dní letošní Tour de France je nadále specifických nepříjemnými pády jezdců. Jedna nešťastná kolize poznamenala i 157,5-kilometrovou 8. etapu, ve které startovalo z původních 198 závodníků už jen 180. Po neděli se jejich počet zúžil o dalších dvou, jedním z dvojice je olympijský vítěz Samuel Sánchez.

“Závodníci jsou v první týden skutečně nervózní,” uvedl Estonec Tein Taaramae. Podle něj se cyklisté díky množství nehod mohou cítit jako “vojáci ve válce” .

Naposledy se počet cyklistů výrazně snížil v tak rané fázi události v roce 1998. Tehdy musela 9-členná skupina odstoupit pro doping.Tento rok se žádné dopingové obvinění neobjevily, dvacítka závodníků však muselo odstoupit pro různé zranění od zlomeného malíčku až po propíchnuté plíce.

“Hodně krve a křiku. Krveprolití,” zhodnotil situaci na sociální síti Twitter závodník týmu Rabobank Laurens Ten Dam.

Podle manažera týmu Sky Davea Brailsford byl první týden na Tour “ve své podstatě velmi riskantní”. “Je to o tom zůstat ve vzpřímené poloze,” míní Brailsford.

Podle švýcarského cyklistu Fabia Cancellaru souvisí množství pádů s velkou snahou uspět. “Boje jsou větší.Každý se snaží získat co nejlepší pozici a dostat tak svého závodníka na co nejlepší místo, “ uvedl Cancellara.

Odlišný pohled nabízí ředitel tour de France Christian Prudhomme. Ten pochybuje o tom , že na letošní Tour je více pádů než v minulosti. “Nemáme dobrou paměť. Lidé říkají totéž každý rok, “ prohlásil Prudhomme.Zároveň však dodal, že si nepamatuje závody, kdy se v tak časné fázi odhlásilo tolik cyklistů.

Podle Francouze Thomase Voeckler je velký počet kolizi příčinou infrastruktury. “Cesta je široká sotva sedm metrů, není tam dostatek místa pro každého,” uvedl Voeckler.

Veterán tour Stuart O’Grady, který v roce 2007 skončil s pěti zlomenými žebry, zase viní mladých jezdců. “Na trati je množství mladých závodníků, kteří nevědí, jak zvládnout své kolo. Mnoho nezkušenosti, hodně zoufalství a spoustu nervů. Myslím, že každý potřebuje zchladit hlavu,” uzavřel O ‘Grady.